
Европейският съюз се очаква да постигне най-голямото си увеличение на капацитета за възобновяема енергия досега през 2025 г., показват актуализирани данни на Европейската комисия. Въпреки положителните прогнози обаче, играчите в сектора предупреждават за възможни спънки, предизвикани от промени в политиките и регулаторни предизвикателства.
Според прогнозите страните членки на ЕС ще въведат в експлоатация около 89 гигавата (GW) нов капацитет от възобновяеми източници през следващата година. От тях 70 GW ще са от соларни инсталации, а 19 GW – от вятърна енергия. Тези данни, базирани на индустриални оценки, биха отбелязали рекордна година за двете технологии.
През 2024 г. ЕС е добавил 65,5 GW соларен капацитет и 12,9 GW вятърен капацитет. Ускореното разгръщане на възобновяеми източници е ключово за стратегията на блока да постигне климатична неутралност и да намали зависимостта си от вносни изкопаеми горива, особено природен газ от Русия, чийто внос ЕС цели да прекрати напълно до 2027 г.
Предизвикателства пред сектора
Въпреки рекордните очаквания, разработчиците на проекти се сблъскват с редица проблеми. Бавните процедури по издаване на разрешителни и нестабилните правителствени политики продължават да са пречка.
От организацията SolarPower Europe предупредиха, че е възможно да преразгледат надолу собствените си прогнози, особено след като Франция обяви планове да намали подкрепата за фотоволтаични системи на покриви.
„Някои ключови пазари направиха сериозни крачки назад още в началото на годината,“ каза Валбурга Хеметсбергер, изпълнителен директор на SolarPower Europe.
„Все по-малко вероятно изглежда да постигнем целта от 70 GW соларен капацитет през тази година.“
След като през 2022 г. ръстът на соларните инсталации в ЕС надхвърли 50%, през 2023 г. той спадна рязко до едва 4%. За да се изпълнят климатичните цели на ЕС до 2030 г., трябва да се инсталират поне 70 GW нов соларен капацитет всяка година.
Вятърният сектор също среща трудности
И докато соларната енергия се бори с политически трусове, вятърната енергия страда от високи разходи и нарушения във веригите на доставки. От компанията Orsted, водещ разработчик в сектора, потвърждават, че ситуацията остава напрегната.
Индустриалната група WindEurope заяви през февруари, че очаква ЕС да добави 17,4 GW нов вятърен капацитет през 2025 г. – което представлява увеличение от 35% спрямо новите инсталации през миналата година.
Макар цифрите за 2025 г. да изглеждат впечатляващи на хартия, експертите предупреждават: успехът на зеления преход в Европа зависи не само от амбициозните цели, но и от наличието на стабилна и предвидима политическа среда.