Цените на петрола падат след рязък скок заради ескалацията на търговската война между САЩ и Китай

broken image

Цените на суровия петрол се понижиха с над 3% в четвъртък, след като нарастващото напрежение между САЩ и Китай и опасенията за глобално икономическо забавяне изместиха положителните новини от предишния ден.

Цената на Brent crude се понижи с 2.27 долара или 3.5%, достигайки 63.21 долара за барел към 13:17 GMT. Американският West Texas Intermediate (WTI) загуби 2.26 долара или 3.6%, до 60.09 долара за барел.

Този спад дойде след турбулентна сесия в сряда, когато цените на петрола, паднали с до 7% по-рано през деня, се възстановиха с около 4% след като президентът Доналд Тръмп обяви 90-дневно отлагане на някои мита за повечето търговски партньори.

Изключение обаче направи Китай. Администрацията на Тръмп повиши митата върху китайски стоки от 104% на 125%, задълбочавайки конфликта с втората по големина икономика в света и ключов потребител на петрол.

„Пазарът остава силно волатилен и е трудно да се прогнозира къде ще се установят цените в краткосрочен план“, коментира Ашли Келти, анализатор в Panmure Liberum.

От своя страна Китай отговори с допълнително мито от 84% върху американски стоки, в сила от четвъртък.

Според Оле Хансен, директор по стратегия при суровини в Saxo Bank, светът е изправен пред най-тежките търговски бариери от 30-те години на миналия век:

„При толкова много несигурност, няма реална основа за силно възстановяване на цените на петрола – особено на фона на рисковете от слабо търсене и увеличено производство от ОПЕК.“

Анализатори от ANZ Research предупредиха, че евентуално задълбочаване на световната рецесия би могло да доведе до още по-ниски цени:

„В най-лошия сценарий на глобална рецесия (което не е нашата основна прогноза), може да се стигне до спад до ниво от 50 долара за барел.“

Междувременно, фактори от страна на предлагането също влияят на пазара. Тръбопроводът Keystone, пренасящ петрол от Канада до САЩ, остана затворен след разлив на петрол близо до Форт Рансъм, Северна Дакота. Операторът South Bow съобщи, че се оценяват планове за възобновяване на дейността.

В друг регион, Каспийският петролен консорциум възобнови товаренето на петрол на едно от двете си пристанища в Черно море, след като руски съд отмени предишни ограничения, наложени от регулаторите върху западно подкрепяното съоръжение.

В САЩ, петролният резерв е нараснал с 2.6 милиона барела за седмицата до 4 април, по данни на Администрацията за енергийна информация (EIA) – почти два пъти повече от очакваното увеличение от 1.4 милиона барела.