
Глобални финансови лидери се събират тази седмица във Вашингтон за пролетните срещи на Международния валутен фонд (МВФ) и Групата на Световната банка, водени от един ясен приоритет: сключване на нови търговски споразумения на фона на растящо напрежение в световната търговия.
Докато обикновено тези срещи се фокусират върху координирани усилия срещу климатичните промени, инфлацията или оказване на помощ на държави в криза, този път основната тема ще бъдат митата. Освен официалните дискусии, много от делегациите ще водят и задкулисни преговори, за да защитят националните си икономики от новата вълна на американски търговски рестрикции.
Причината за този обрат е свързана с завръщането на президента Доналд Тръмп в Белия дом по-рано тази година и неговата офанзива от нови мита, които предизвикаха тревога сред ключови търговски партньори на САЩ. Сега надеждите се насочват към новия финансов министър на САЩ – Скот Бесент, чиято позиция ще бъде решаваща за бъдещите споразумения.
„Търговските войни ще доминират тази седмица, както и двустранните преговори, които почти всяка страна се опитва да води под една или друга форма,“ казва Джош Липски, директор на Центъра по геоикономика към Atlantic Council.
„Това ще бъде една необичайна пролетна среща, фокусирана върху една единствена тема.“
„Търговските войни ще доминират тази седмица, както и двустранните преговори, които почти всяка страна се опитва да води под една или друга форма,“ казва Джош Липски, директор на Центъра по геоикономика към Atlantic Council.
„Това ще бъде една необичайна пролетна среща, фокусирана върху една единствена тема.“
Митата започват да оказват реално влияние
Ефектите от рестрикциите вече се усещат в икономическите прогнози на МВФ. Очакваният доклад World Economic Outlook, който ще бъде публикуван във вторник, се очаква да покаже намалени перспективи за растеж, особено за развиващите се икономики с високи дългове.
Кристалина Георгиева, управляващ директор на МВФ, сподели, че няма риск от глобална рецесия, но предупреди, че "извънредната несигурност и пазарната нестабилност" около новите мита може да охладят икономическата активност.
Сред новите притеснения е и бъдещето на долара като сигурна валута. Продажбите на американски държавни облигации, провокирани от търговското напрежение, поставят под въпрос устойчивостта на дългогодишни финансови принципи.
От колективно действие към национален интерес
Макар в миналото тези срещи да са водели до глобално съгласувани действия – като по време на финансовата криза от 2008–2009 г. и пандемията от COVID-19 – този път приоритетът ще е различен. Фокусът ще е върху защита на националните интереси, а не върху общи решения.
„Теми като реформата в международните банки за развитие или преструктурирането на държавния дълг ще останат на заден план,“ казва Нанси Лий, бивш представител на Министерството на финансите на САЩ и настоящ изследовател в Центъра за глобално развитие.
Япония и Южна Корея в надпревара за сделка
Япония, която е сред най-засегнатите от 25% мита върху автомобили и стомана, ще търси бързо решение. Министърът на финансите Кацунобу Като ще се срещне със Скот Бесент по време на срещите, за да продължат преговорите.
Южна Корея също се включва активно. Министърът на финансите Чой Санг-мок потвърди, че ще обсъди с Бесент възможности за отлагане на новите мита и партньорства в области като енергетика и корабостроене.
Но отвъд търговията, много от делегациите остават несигурни за бъдещата подкрепа на САЩ към МВФ и Световната банка. Радикалната дясна платформа Project 2025, която оказва влияние върху политиките на Тръмп, включва предложения за оттегляне на САЩ от международни институции.
„Бесент ще има ключова роля да даде отговор на един основен въпрос – смятат ли САЩ, че подкрепата за многостранните банки е в техен интерес?“ – подчертава Лий.
Финансиране и нови приоритети
Президентът на Световната банка Аджай Банга съобщи, че е имал конструктивни разговори с представители на американската администрация, но не е ясно дали ще бъде осигурено обещаното финансиране от $4 милиарда за най-бедните държави – ангажимент, поет от администрацията на бившия президент Джо Байдън.
Банга ще представи и нова визия за финансиране в енергийния сектор, включваща не само възобновяеми източници, но и ядрена енергия и природен газ, както и засилен акцент върху проекти за адаптация към климатичните промени – промени, по-близки до приоритетите на сегашната администрация.
Скот Бесент също показа ангажимент, подкрепяйки новата програма на МВФ за Аржентина на стойност $20 милиарда. По време на визита в Буенос Айрес, той заяви, че САЩ желаят повече такива алтернативи на „хищническите“ китайски двустранни заеми.
Трима бивши висши служители на Министерството на финансите, представлявали САЩ в МВФ, изтъкнаха, че Фондът е изключително изгоден за Америка.
В съвместна статия в The Hill, Мег Лундсагер, Елизабет Шортино и Марк Собел написаха:
„Ако САЩ се оттеглят от МВФ, Китай ще спечели. Нашето влияние в институцията ни позволява да я насочваме в съответствие с американските интереси.“