САЩ планират изграждане на инфраструктура за изкуствен интелект върху терени на Министерството на енергетиката

broken image

Правителството на президента Доналд Тръмп обяви в четвъртък, че е определило 16 потенциални локации върху територии, притежавани от Министерството на енергетиката на САЩ (DOE), които могат да бъдат използвани за изграждането на дата центрове и енергийни съоръжения, обслужващи нарастващите нужди на сектора на изкуствения интелект (AI).

Защо това е важно

Развитието на изкуствения интелект води до безпрецедентен ръст в потреблението на електроенергия в страната – първият такъв от десетилетия насам. Това тласка технологични гиганти и енергийни компании да изграждат нови центрове за данни и съпътстваща енергийна инфраструктура.

По данни на DOE, избраните обекти вече разполагат с готова енергийна инфраструктура, което ги прави подходящи за ускорено изграждане. Съществува и възможност за бързо разрешително производство на нови енергийни мощности, включително ядрени реактори.

Остава обаче неясно как точно ще се ускори процесът за ядрена енергия, който понастоящем се контролира от независимата Комисия за ядрено регулиране.

Какво казват властите

"Технологичната надпревара за надмощие в AI е новият Манхатънски проект", заяви министърът на енергетиката Крис Райт.
"С визията на президента Тръмп и иновациите на нашите Национални лаборатории, САЩ могат и ще спечелят тази надпревара."

Контекст и предистория

Министерството на енергетиката е един от най-големите собственици на земи в САЩ. Сред 16-те предложени обекта са Н

ационалната лаборатория в Айдахо, както и съоръжения в Падука (Кентъки) и Портсмут (Охайо) – и двете с история в обогатяването на уран за ядрени оръжия и търговски реактори.

Още по време на администрацията на Джо Байдън, тези терени бяха разглеждани като потенциални места за чисти енергийни проекти – включително соларни, вятърни и ядрени мощности. За да станат годни за употреба, тези зони преминаха през сериозни процеси по деконтаминация, свързани с наследството на Студената война.

Какво следва?

DOE вече отправи призив за публично-частни партньорства и търси мнения от индустрията и гражданите. Целта е да започне изграждането на инфраструктура за AI, като първите обекти трябва да бъдат готови за експлоатация до края на 2027 г.