ЕС се отказва от забраната за руски втечнен газ, насочва се към дългосрочна енергийна стратегия

broken image

Европейският съюз се отказва от идеята да включи забрана за внос на руски втечнен природен газ (LNG) в предстоящия пакет от санкции срещу Русия. Причината е съпротивата на няколко държави членки, както и несигурността относно алтернативните източници на енергия, споделят източници от ЕС.

Вместо това, Европейската комисия пренасочва усилията си към нова енергийна стратегия, чиято цел е пълно прекратяване на зависимостта от руски енергоносители до 2027 г. Планът се очаква да бъде представен в началото на май, макар че конкретните параметри засега остават неясни.

Очаква се 17-ият пакет от санкции да бъде предложен до юни, но напредъкът е бавен и предпазлив, твърдят запознати. Идеята за забрана на руския LNG беше обсъждана вътрешно още през януари, по време на подготовката на 16-ия пакет от мерки, но оттогава е извадена от приоритетите.

В същото време продължават енергийните дипломатически разговори между Брюксел и Вашингтон. САЩ неведнъж са заявявали желание да увеличат износа на природен газ към Европа, а в ЕС разглеждат това като възможен коз в по-широки търговски преговори, включително относно американските мита. Въпреки това, САЩ все още не са представили ясни изисквания, което задържа процеса в предварителна фаза.

„ЕС върши своята част. Сега е време САЩ да определят позицията си. Както при всяко преговаряне, това трябва да бъде двустранен процес,“ се казва в официално изявление на Комисията след последната среща между търговските представители на двете страни.

Според източник от ЕС, евентуална забрана на руския втечнен газ в този момент може да намали преговорната сила на Съюза. Освен това, Комисията и държавите членки остават внимателни по отношение на риска от нова енергийна зависимост – този път от Съединените щати, които вече са третият по големина доставчик на газ за ЕС след Русия и Норвегия.