
Инвестиционната банка Goldman Sachs за втори път ревизира надолу своите очаквания за цените на петрола през 2026 г., като посочи нарастващия риск от глобална рецесия и вероятността от по-високо от очакваното предлагане от страна на OPEC+.
В анализ, датиран от 6 април, банката понижи прогнозната си средна цена за Brent до 58 долара за барел (с 4 долара по-ниска спрямо предходната оценка), а за WTI – до 55 долара за барел.
Това е второ понижение само в рамките на няколко дни, след като в края на миналата седмица банката намали прогнозите си за Brent до 62 долара, а за WTI до 59 долара, като предупреди, че „възможни са нови корекции надолу“.
Goldman Sachs вече очаква скромен ръст в световното търсене на петрол – само с 300 000 барела на ден през 2025 г., спрямо предходна прогноза от 600 000 барела. За 2026 г. очакваният ръст е 400 000 барела на ден. Банката обяснява това с влиянието на забавения икономически растеж, който „надвишава положителния ефект от по-слабия долар и по-ниските цени на петрола“.
„Цените на петрола могат да надминат нашите прогнози, ако правителството на САЩ рязко отмени тарифите и изпрати успокояващ сигнал към пазарите, потребителите и бизнеса“, посочват анализаторите на банката.
Междувременно цените на суровия петрол отбелязаха нов спад в понеделник, продължавайки низходящия тренд от предходната седмица. Причината: ескалиращото търговско напрежение между САЩ и Китай, което породи страхове от рецесия и понижение на търсенето.
Китай отговори на последните американски мита с нова вълна от контрамерки, включително допълнителни мита до 34% върху американски стоки и ограничения върху износа на някои редкоземни елементи.
Към 03:21 ч. GMT в петък, Brent се търгуваше на ниво от 63.87 долара за барел, а WTI – около 60.38 долара.
Въпреки нестабилната обстановка, Goldman Sachs остава на мнение, че производството на OPEC+ ще се увеличи с около 700 000 до 800 000 барела на ден в рамките на четири месеца, въпреки че „несигурността около изпълнението на квотите остава висока“.